Kto z nas nie chce dobrze wyglądać? Wymarzona sylwetka znacznie dodaje pewności siebie, co przekłada się na inne aspekty naszego życia. Właściwe odżywianie, ćwiczenia fizyczne - dokładasz wszelkich starań, by Twoje ciało „opuściły” zbędne kilogramy, które spędzają Ci sen z powiek. Jednak niektóre partie ciała nieco ciężej wyszczuplić i wymodelować, pomimo starań… Co robić w takiej sytuacji? Udać się po pomoc do lekarza medycyny estetycznej; tu mamy do wyboru szereg zabiegów odchudzających. Jednym z nich jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Niestety, taki zabieg wiąże się ze sporą ilością bólu, obrzęków oraz - bardzo często - koniecznością hospitalizacji. Klinika medycyny estetycznej PerfectLift w Kielcach proponuje Ci alternatywne rozwiązanie – mało inwazyjny zabieg intralipoterapii z użyciem preparatu Aqualyx.

Lipoliza iniekcyjna – początki.

Lipoliza jest fizjologicznym procesem, podczas którego tkanka tłuszczowa w organizmie ulega rozkładowi. To niestety proces odwracalny – dlatego tak często walka z nadmiarem tłuszczu kończy się efektem jo-jo.

Mianem lipolizy iniekcyjnej - lub intralipoterapii - określa się wprowadzanie przy pomocy cienkiej igły do wybranego przez pacjenta miejsca preparatu skutecznie rozbijającego tkankę tłuszczową. Jest bardzo dobrym sposobem na walkę ze zbędnymi „boczkami”; zabiegi na cellulit również są wykonywane przy użyciu tej techniki. Introlipoterapia została uznana za najbezpieczniejszą technikę iniekcyjną w likwidacji komórek tłuszczowych.

Brazylijskie i włoskie odkrycia – fosfatydylocholina

Początki lipolizy iniekcyjnej sięgają późnych lat 80 oraz 90 – wtedy to w Brazylii, a następnie we Włoszech po raz pierwszy został zastosowany roztwór fosfatydylocholiny przy zabiegach estetycznych; substancję tę, uzyskiwaną z soi, wykorzystywano już wcześniej w medycynie ogólnej (lek Lipostabil). Doktor S. Maggiori używał jej z powodzeniem do zmniejszenia zmian chorobowych w okolicy oczu u pacjentów z żółtakami- wyniki swoich badań przedstawił na kongresie w 1988 roku.

Przez długi czas sądzono, że to właśnie fosfatydylocholina jest katalizatorem w procesie lipolizy; późniejsze badania ukazały kluczowe działanie innego czynnika w redukcji tkanki tłuszczowej. Dopiero w roku 2002 właściciel austriackiej kliniki żywienia, doktor F. Hasengschwandtner, rozpoczął aplikowanie mieszanki fosfatydylocholiny z deoksycholanem, oraz kompleksem wit. B w zmniejszenia ilości komórek tłuszczowych. Zespól lekarzy pod przewodnictwem profesora Motolese, po przeprowadzeniu szeregu doświadczeń, wysnuł wniosek w 2005 roku, że nie sama fosfatydylocholina, a deoksycholan sodu (główny składnik soli kwasów żółciowych) w roztworze najsilniej działa w procesie niszczenia tkanki tłuszczowej. Na podstawie tych badań, profesor Motolese rozpoczął w 2007 roku pracę nad preparatem, którego działanie miało opierać się nie na lipolizie (czyli procesie z założenia odwracalnym), a adipocytolitozie – całkowitej destrukcji komórek tłuszczowych. Dzięki tym badaniom opracowano nową, rewolucyjną technikę iniekcyjną – intralipoterapię oraz preparat Aqualyx.

Jak wygląda zabieg lipolizy iniekcyjnej Aqualyx?

PerfectLift proponuje swoim pacjentom mało inwazyjny  zabieg intralipoterapii z użyciem preparatu Aqualyx. Zawartość ampułki jest wprowadzana bezpośrednio do tkanki tłuszczowej. Cała procedura trwa około 30 minut. Zabieg; w trakcie zabiegu pacjent odczuwa dyskomfort, ale zabieg nie jest bardzo bezbolesny (dzięki dodanemu znieczulaniu). Intralipoterapia  Aqualyx jest bezpieczna – do wykonywania introlipoterapii z użyciem preparatu Aqualyx są upoważnieni tylko przeszkoleni lekarze i jest to zasada, której dystrybutor rygorystycznie przestrzega. Dodatkowo, jego intensywne działania sprawia, że wymaga mniejszej liczby koniecznych zabiegów, potrzebnych do uzyskania oczekiwanych efektów.

Po zabiegu odczuwalny jest ból o niewielkim nasileniu, pieczenie oraz wrażliwość na dotyk, co jest normalną i pożądaną reakcją, świadczącą o działaniu roztworu. Kilka dni po zabiegu może występować zaczerwienienie oraz obrzęk, które ustąpią samoistnie.

Czym jest Aqualyx?

Aqualyx jest obecnie jedynym na świecie zarejestrowanym preparatem ze znakiem CE do przeprowadzania zabiegów introlipoterapii. Przez wielu lekarzy określany jest jako niechirurgiczna alternatywa liposukcji. Stosuje się go do redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej, dzięki temu daje świetne efekty przy zabiegach takich jak likwidacja podwójnego podbródka (lipoliza iniekcyjna podbródka)czy zabiegi modelujące i wyszczuplające na brzuch.

Jak działa Aqualyx?

Aqualyx nie zawiera fosfatydylocholiny, a jego główne, działające na komórkę tłuszczową substancje stanowią detergenty, takie jak deoksycholan sodu. Detergent rozpuszcza tłuszcz i niszczy błonę komórkową, inicjując proces adipocytolizy. Preparat, wprowadzony w tkankę tłuszczową powoduje rozpad komórek tłuszczowych, które trafiają do krwiobiegu, a następnie - do wątroby, gdzie następuje ich metabolizowanie i rozkład, a wreszcie - wydalenie z organizmu.

Należy jednak wciąż mieć na uwadze, że zabieg Aqualyx nie zastępuje liposukcji. Jest jego zdecydowanie łagodniejszą alternatywą, dostępną dla każdego. Co go wyróżnia, to nieoperacyjne postępowanie, mniejsza urazowość oraz brak konieczności wyłączenia pacjenta z normalnego, codziennego funkcjonowania.

Czy lipoliza za pomocą preparatu Aqualyx jest skuteczna?

Preparat Aqualyx posiada potwierdzoną opiniami lekarzy i pacjentów skuteczność. Efekty widoczne są już po kilku zabiegach (2-4 powtórzenia), co naturalne, będą rozłożone w czasie. Każda kolejna iniekcja nie jest „poprawianiem”, a planowaną kontynuacją kuracji. Ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie, poprzez konsultację z lekarzem.

Zalety zabiegu preparatem Aqualyx:

 • mała inwazyjność
 • brak efektu rozciągniętej skóry w miejscach iniekcji/redukcji tkanki tłuszczowej
 • szeroka możliwość zastosowania (górne oraz dolne partie ciała)

Zastosowanie Aqualyx

Aqualyx przeznaczony jest dla głównie dla osób, które pragną pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, „osiadłej” w newralgicznych miejscach pomimo diety i aktywności fizycznej.

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu?

Najlepsze efekty odnotowywane są u pacjentów z nadwagą małego i średniego stopnia, z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej; najczęściej u kobiet, w przypadku newralgicznych rejonów ciała, takich jak: biodra, „bryczesy”, wewnętrzna strona kolan.

Jakie partie ciała mogą być poddane zabiegowi?

Aqualyx można zastosować w taki miejscach jak: 

 • kończyny górne – okolice tricepsu
 • fałdy na plecach (poniżej żeber)
 • brzuch
 • biodra
 • "bryczesy"
 • okolica podpośladkowa
 • wewnętrzna strona ud
 • wewnętrzna strona kolan
 • podwójny podbródek/modelowanie konturu żuchwy
 • ginekomastia męska
 • tłuszczaki
 • bawoli karczek (po terapii antyretrowirusowej

Nie wymaga to specjalnych przygotowań w domu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji – pacjent od razu wraca do codziennego życia.