Pocenie się to proces całkowicie naturalny, który pozwala regulować temperaturę ciała i dostosowywać organizm do zmieniających się warunków. Ale bez przerwy mokre ręce czy nogi i spocone pachy  są przyczyną dużego dyskomfortu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Na pewno nie wątpliwej skuteczności domowymi sposobami. Znacznie lepszym wyjściem jest skorzystanie z dokładnie przebadanych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej.

Charakterystyka nadmiernej potliwości

Co powoduje, że gruczoły wytwarzają nadmierną ilość potu? Przede wszystkim, należy rozróżnić dwa rodzaje nadmiernej potliwości:

 • pierwotną, która dotyka około 5% mieszkańców planety i zazwyczaj dotyczy tylko jednej części ciała (rąk, stóp, pach, rzadziej głowy lub twarzy),
 • i wtórną - pojawiającą się w wyniku chorób i urazów.

Na nadpotliwość pierwotną chorują tak samo mężczyźni, jak i kobiety i jest to prawdopodobnie choroba dziedziczna. Mimo tego, że nazywana jest pierwotną, swoją obecność może przejawić w każdym wieku, niekoniecznie od najmłodszych lat, choć nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Istnieje jednak skuteczny sposób zwalczania nadpotliwości.

Korzystanie z zabiegów, hamujących pracę gruczołów potowych jest niezwykle przydatne nie tylko ze względu na aspekty fizyczne. Nikt nie lubi pocić się w miejscach publicznych, szczególnie jeśli pot jest widoczny tak, jak przy nadmiernym poceniu się. Choć nie jest to problem, którego wyleczenie bądź nie zaważy na zdrowiu, warto jednak nie pozbawiać się możliwości cieszenia się codziennym życiem bez uciążliwej nadpotliwości dłoni, stóp, pach, włosów czy twarzy.

Nadmierna potliwość – przyczyny

W zdrowym organizmie pot służy do utrzymywania optymalnej temperatury ciała, co oznacza, że np. podczas upałów pocimy się więcej, dzięki czemu ciało nie przegrzewa się, a nawet schładza. Nadmierna potliwość pojawia się jako wynik zaburzenia pracy impulsów nerwowych, które przekazują do mózgu błędną informację o temperaturze otoczenia. Nerwy przestają reagować tylko na temperaturę, zaczynają reagować na dowolne inne bodźce z otoczenia. W ten sposób nadpotliwość przejawia się podczas psychicznego pobudzenia, a także jako efekt zmartwień i stresów. Ważnymi czynnikami, wywołującymi nadpotliwość, są także aktywność fizyczna, zaburzenia i zmiany hormonalne, ciąża, karmienie piersią, menopauza i temu podobne.

Objawy nadpotliwości

Przy nadmiernej potliwości, potu, który wydziela się nawet podczas mało intensywnego wysiłku fizycznego lub emocjonalnego, jest na tyle dużo, że staje się on zauważalny dla otoczenia. To zupełnie co innego niż pot, towarzyszący naprawdę ciężkim pracom fizycznym. Nadmierne pocenie się występuje nawet podczas prostych czynności, wykonywanych na co dzień. Jeśli zauważasz u siebie na ciele miejsca (mogą to być ręce, stopy, pachy, a nawet wszystkie te miejsca jednocześnie), które pocą się w ponadprzeciętny sposób, powinieneś sprawdzić, czy nie cierpisz na nadpotliwość.

Leczenie nadmiernej potliwości

W Klinice Medycyny Estetycznej PerfectLift oferowany jest najlepszy i najskuteczniejszy sposób leczenia nadmiernej potliwości. W tym celu używa się toksyny botulinowej, która wprowadzana jest do poszczególnych tego stref. Leczenie nadpotliwości botoxem prowadzi do zablokowania włókien nerwowych, które przestają przekazywać informację o zewnętrznych i wewnętrznych bodźcach, a co za tym idzie – gruczoły przestają wydzielać pot. W Klinice PerfectLift w mieście Kielce możliwe jest przeprowadzenie leczenia takich problemów jak:

 • potliwość dłoni,
 • potliwość stóp
 • oraz nadpotliwość pach.

Długoletnie doświadczenie i wykwalifikowany personel Kliniki PerfectLift pomoże odpowiednio przygotować się do zabiegu i wyjaśni wszystkie jego etapy.

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, inaczej jad kiełbasiany to subtancja o szerokiej gamie zastosowań we współczesnej medycynie estetycznej. Wykorzystywany jest już od długiego czasu, ale dopiero jego dokładne rozpoznanie pozwoliło wykorzystywać go w celach leczniczych. Jest to substancja charakteryzująca się zahamowaniem działania neuroprzekaźników, przerywaniem połączenia między nerwami i gruczołami potowymi, w efekcie czego gruczoły przestają wydzielać pot.

Dlaczego leczenie nadpotliwości botoksem jest tak efektywne?

Przyczyny nadmiernego pocenia się są naprawdę różne, a botox pozwala wyleczyć je wszystkie – niezależnie od tego, w jakim miejscu występują. Nadpotliwość pach, potliwość stóp czy dłoni, wszystkie te problemy można wyleczyć przy użyciu tylko jednej substancji, co sprawia, że botoks zajmuje naprawdę wyjątkowe miejsce wśród preparatów stosowanych w walce z nadmierną potliwością.

W zależności od miejsca i indywidualnych właściwości organizmu w Klinice Medycyny Estetycznej PerfectLift zostanie dobrana odpowiednia dawka substancji. Botoks nie zostaje w organizmie na stałe, dlatego za jakiś czas trzeba będzie powtórzyć procedurę, ale prawdopodobnie już z mniejszą dawką, która pomoże podtrzymać efekt. Dzięki temu nie trzeba martwić się o niepożądane skutki – ilość wstrzykiwanego botoksu będzie zawsze adekwatna do aktualnych potrzeb pacjenta. Dlatego też toksyna botulinowa nadpotliwość leczy najlepiej ze wszystkich innych dostępnych na rynku metod.

Jak wygląda zabieg?

Do zabiegu wykorzystuje się bardzo cienką igłę, która doświadczony lekarz szybko i praktycznie bez bólu wprowadza botoks do problematycznej strefy, w której pojawiają się problemy z nadpotliwością. Wszystko odbywa się z miejscowym znieczuleniem (zwykle w tym celu używa się kremu znieczulającego) i trwa około 30 minut do godziny. Przeciętnie zaleca się powtarzanie zabiegu i podtrzymywanie efektów raz na 8-12 miesięcy, co w porównaniu z innymi sposobami leczenia nadpotliwości jest rewelacyjnym wynikiem.

Funkcje gruczołów potowych odnawiają się bardzo powoli, a największą efektywność zabiegu i zablokowanie wydzielania się potu uzyskuje się już na 2-4 dzień.

Toksyna botulinowa – wskazania do zabiegu

Oprócz leczenia nadpotliwości, toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie w medycynie i medycynie estetycznej m.in.:

 • w okulistyce - do leczenia oczopląsu i zeza oraz nadmiernego łzawienie oczu,
 • w neurologii - do walki z migreną,
 • zaś w medycynie estetycznej:
  • w celu likwidacja zmarszczek,
  • poprawy symetrii twarzy (walka z asymetrią),
  • w leczeniu bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania zębami.

Jak przygotować się do zabiegu leczenia nadpotliwości?

Zrezygnować należy na pewno ze spożywania alkoholu (zarówno przed, jak i po zabiegu) oraz przyjmowania leków przeciwzapalnych – mogą one spowodować, że substancja nie wchłonie się tak jak powinna, nastąpi reakcja alergiczna lub organizm podejmie walkę z nieznanym mu preparatem. Należy pamiętać o tym, że mimo iż zabieg przeprowadzony w zaufanym miejscu przez odpowiednio wykwalifikowanego pracownika jest całkowicie bezpieczny, wprowadzana substancja pozostaje toksyną, dlatego też nie należy działać na własną rękę i sobie szkodzić.

Czas działania

W przypadku leczenia nadpotliwości efekty zabiegu utrzymują się znacznie dłużej niż np. w przypadku pozbywania się zmarszczek i odmładzania skóry. Nadmierne pocenie się może zostać zablokowane nawet na rok – to wygodna i komfortowa opcja, która pozwala na co dzień nie przejmować się używaniem aptecznych antyperspirantów i wyszukiwaniem nowych domowych sposobów w internecie (które tak naprawdę nie działają albo przynoszą bardzo krótkotrwały efekt). Znacznie lepiej zainwestować w siebie i swój komfort psychiczny.