Zabiegi mezoterapii igłowej stosuje się niemalże na całe ciało, jednak obecnie największą popularnością w tej dziedzinie cieszą się skuteczne metody leczenia problemu wypadających włosów, czy nawet miejscowego łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mezoterapia igłowa to bowiem zabieg, który promuje czynnik wzrostu w skórze głowy nawilżając ją oraz poprawiając okoliczne krążenie krwi. Jest to proces regulujący białka, witaminy i inne poziomy składników odżywczych u pacjenta cierpiącego na łysienie.

Mezoterapia skóry głowy a problemu utraty włosów

Jak wygląda zabieg i ile trwa leczenie?

Sama terapia jest możliwa dzięki iniekcji, która pozwala lekarzowi na wprowadzanie w skórę głowy pacjenta specjalnie przygotowanego i indywidualnie dobranego przez lekarza koktajlu odżywczego, złożonego z licznych witamin i minerałów. Lekarz wykonuje serię nakłuć, wprowadzając pod skórę przygotowany preparat. Powstałe w wyniku odbycia zabiegu mikrourazy aktywują różnego rodzaju procesy regeneracyjne, które w widoczny sposób polepszają ukrwienie skóry oraz pobudzają do wzrostu i regeneracji uśpione cebulki włosów. Efektem zabiegu mezoterapii igłowej jest wzmacnianie i odnawianie mieszków włosowych, które stają się gęstsze i zdrowsze. Terapia obejmuje dodatkowo inicjację metabolizmu komórkowego oraz eliminację niechcianych zakażeń, która nawilża i regeneruje strukturę osłabionej podstawy włosa.

To coraz popularniejsza, przynosząca doskonałe efekty metoda leczenia łysienia. W tym sposobie na wypadanie włosów wykorzystuje się jedynie specjalnie opracowany kompleks aminokwasów i witamin stymulujący do działania i wzrostu głęboko osadzone mieszki włosowe. W efekcie pacjenci klinki Perfectlift w Kielcach mogą cieszyć się pięknymi, giętkimi i znacznie zagęszczonymi włosami.

W trakcie mezoterapii skóry głowy pacjent odczuwa delikatny dyskomfort, a żeby jego działanie było operatywne, zaleca się wykonać serię od 4 do 6 zabiegów w odstępach 2-3 tygodni dni.

Dlaczego włosy w ogóle wypadają i co można poradzić na wypadanie włosów?

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Do nagłej ich utraty przyczynić się mogą m.in.:

 • choroba (np. długotrwałe, przewlekłe przeziębienie),
 • źle dobrana bądź zbyt radykalna dieta idąca w parze z brakiem aktywności fizycznej,
 • przewlekły stres,
 • nagłe, traumatyczne przeżycie,
 • obecność stanu zapalnego w organizmie,
 • anomalia skóry głowy.

Jeśli jednak wypadanie włosów jest procesem cyklicznym i nasila się z roku na rok, w grę mogą wchodzić także czynniki dziedziczne. Niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy i samych włosów, intensywne zabiegi fryzjerskie albo ich całkowity brak również bezpośrednio przyczynia się do przerzedzenia, a nawet całkowitej utraty włosów. Wypadające włosy mogą też być konsekwencją mocnych upięć, silnego ściągania pasm gumką, zaplatania ciasnych warkoczów – naciągnie włókien podrażnia mieszki, co w efekcie może powodować jego spłycenie i przerzedzenie włosów.

Rodzaje problemu wypadających włosów

Przyjmuje się, że mężczyźni zmagają się z tym problemem w znacznie większym stopniu niż kobiety. Nie ma jednak na to reguły. Przeciętny człowiek ma na swojej głowie ok. 100 tysięcy włosów o podobnej gęstości i strukturze, różniących się jedynie fazą rozwoju. W przeciągu doby wypada nam ich średnio 40-70 i jest to jak najbardziej naturalna wartość, która nie powinna budzić niepokoju. Określenie mianem nadmiernego wypadania zaczyna się wówczas, gdy ilość utraconych włosów ulega znacznemu powiększeniu.
Wówczas możemy wyróżnić dwa, podstawowe rodzaje łysienia:

 • Łysienie androgenowe - łysienie męskie lub typu męskiego – występuje u ok. 70% mężczyzn w postaci recesji linni włosów w okolicach skronii, powodując tzw. zakola. Jest spowodowane wrażliwością mieszków włosowych na androgeny, których głównym czynnikiem jest testosteron, szczególnie jego pochodna - dihydrotestosteron (DHT) odpowiedzialny u Panów przede wszystkim za rozwój płciowy. Problem w większości przypadków ma podłoże genetyczne, wrodzone. Mieszki włosowe w pewnym momencie swojego życia stają się nadwrażliwe na DHT powodując osłabienie całej struktury włosów i skracając długość ich przetrwania.
 • Łysienie androgenowe – łysienie kobiece lub typu żeńskiego – jest odpowiednikiem łysienia typu męskiego, z uwagi na fakt, że dolegliwość przypada głównie mężczyznom, jednak wspomniany problem dotyka także blisko 40% kobiet. U Pań objawia się przerzedzeniem na czubku głowy i ma silny związek z objawami zaburzeń hormonalnych, których bezpośrednią przyczyną jest nadwrażliwość na związek chemiczny dihydrotestosteronu, który u nich z kolei reguluje właśnie wzrost włosów.

Jak zapobiegać niechcianym ubytkom?

Co warto stosować na wypadanie włosów?

W wyniku mezoterapii igłowej następuje widoczna, długofalowa regeneracja struktury włosa, dzięki czemu proces ich wypadania hamuje się, a same włosy bardzo często odrastają i mają szansę wcielenia „w drugie życie”. Jednak koniecznym warunkiem ich odrostu jest obecność żywych mieszków włosowych. Dlatego tak ważne wówczas stają się dla nich działania profilaktyczne oraz pielęgnacyjne, które, o ile rozpoczęte zostają odpowiednio wcześniej - przyniosą nam i naszym włosom wiele korzyści.

Podstawowym budulcem włosów jest keratyna, dlatego warto wpleść jej obecność do swojej gamy kosmetyków, czy preparatów odbudowujących strukturę włosa. Jednak niepowdważalnym warunkiem funkcjonowania nie tylko mieszków włosowych, ale i całego naszego organizmu jest odpowiednia dieta, wzbogacona witaminami i minerałami, takimi jak: witamina A, E i C oraz witaminy z grupy B.

Istotne jest to, aby regularnie konsultować swoje postępowanie lecznicze ze specjalistą. W przeciwieństwie do profesjonalnych porad i profesjonalnego leczenia, domowe, czy tym bardziej internetowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Co gorsza, mogą nawet przyczynić się do pogłębienia niejednokrotnie i tak poważnego problemu.

Fachowa i kompetentna diagnostyka zapewni umiejętne rozwiązanie sprawy, bez niechcianych konsekwencji. Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do naszej kliniki Perfectlift w Kielcach, gdzie również proponujemy zabieg mezoterapii igłowej regulującej wydzielanie sebum, stymulującej wzrost włosów oraz spowalniającej ich wypadanie.

Leki i sposoby na bujny porost włosów

Apteki wraz z okolicznymi drogeriami oferują liczne lekarstwa zapobiegające utracie włosów i wspomagające proces odbudowy mieszków. Na rynku dostępne są preparaty takie jak: ampułki, szampony, odżywki na wypadanie włosów oraz suplementy, czy tabletki przeciw ich utracie.

Dobrym wyjściem będzie użycie preparatów z Minoxidilem, który odwróci proces miniaturyzacji włosów i wydłuży anagenową fazę ich wzrostu poprzez znaczne wydłużenie mieszków. Preparatami o udowodnionej skuteczności w mezoterapii skóry głowy są:

 • Dermaheal HL,
 • HairCare
 • i Hair+.

Jak dodatkowo zniwelować problem? – terapie łączone, które przynoszą zaskakująco dobre efekty

Mezoterapia igłowa jest to stosunkowo szybsze leczenie niż jego odpowiedniki, ponieważ pomaga stopniowo przywrócić równowagę hormonalną i neutralizuje działanie hormonu DHT, co prowadzi do przyspieszonego wzrostu nowych pasm włosów. Zalecane się jednak stosowanie również innych, powiązanych z nią metod leczenia wczesnego łysienia, takie, jak:

 • Karboksyterapia

  – umożliwia głębokie przeniknięcie dwutlenku węgla do tkanek skóry głowy, dzięki czemu naczynia krwionośne rozszerzają się rozpoczynają wzmożoną produkcję kolagenu.
 • Osocze bogatopyłkowe

  - aplikowane za pomocą mezoterapii. Pozyskuje się go z własnej krwi pacjenta, która następnie jest sparowana od osocza. W rezultacie pacjent zyskuje tzw. efekt „baby hair”, czyli nowych włosków, hamujących wypadanie pozostałych.

Istnieje wiele metod walki z wypadającymi włosami, jednak największą szansę wygrania z tym problemem daje odpowiednia kombinacja ich wszystkich, dobrana przez doświadczonego specjalistę w tym zakresie.