To zabieg kosmetyczny polegający na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka z zastosowaniem przeznaczonego do tego urządzenia. Mikrodermabrazja jest więc mechanicznym peelingiem, który pobudza procesy regeneracji skóry wpływając na proces syntezy kolagenu. Mikrodermabrazja umożliwia też lepszą penetrację aplikowanych w kolejnym etapie zabiegu substancji czynnych.

Zasada działania i rezultat mikrodemabrazji

Działanie terapeutyczne mikrodermabrazji polega na wykorzystaniu dwóch sił:

  • tarcia
  • oraz podciśnienia.

Złuszczanie naskórka odbywa się przy użyciu specjalnej głowicy, w której materiał ścierny stanowią kryształki diamentu lub korundu . Dzięki regulacji podciśnienia pozwalającej na kontrolowanie głębokości złuszczania, mikrodermabrazję można także wykonać u osób ze skórą wrażliwą, czy z problemami trądzikowymi.

Mikrodermabrazja poprawia strukturę oraz koloryt skóry, zmniejsza pory i usuwa zaskórniki, wygładza zmarszczki, uelastycznia, usuwa przebarwienia powstałe w wyniku działania promieni słonecznych, zmniejsza łojotok, odświeża i odmładza.

Zabieg mikrodemabrazji jest rekomendowany do następujących problemów skóry:

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania mikrodermabrazji są:

  • posłoneczne uszkodzenia skóry,
  • nadmierne rogowacenie,
  • oczyszczenie skóry trądzikowej i mieszanej.

Mikrodermabrazję wykonuje się nie tylko na skórze twarzy, ale także na innych obszarach – na przykład plecach, ramionach czy dekolcie.

Mikrodermabrazję zalicza się do uniwersalnych zabiegów, którym mogą zostać poddane osoby w różnym wieku i o każdym typie skóry. Z tego względu metodę tę stosuje się do odmładzania skóry, pozbywania się blizn i zmarszczek, usuwania przebarwień i plam, leczenia trądziku, oczyszczania skóry a także redukcji innych zmian (np. rozstępów).

Zabieg ten może być wykonywany o każdej porze roku. Może być wykonany w okresie ciąży, na skórze opalonej, płytko unaczynionej, na każdej części ciała.

Przeciwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby bakteryjne i wirusowe skóry, trądzik ze zmianami ropnymi, występowanie wyprysków, leczenie isotretinoiną, łuszczyca.

Rekomendowane zabiegi towarzyszące

Mikrodermabrazja może być wykonywana w połączeniu z sonoforezą i mezoterapią bezigłową, jak również może to być wstępny zabieg przed peelingiem kwasowym o niskim stężeniu.

Postępowanie pozabiegowe:

  • unikanie opalania przez pierwszych 48 godzin po zabiegu
  • stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym
  • unikanie kąpieli w chlorowanej wodzie przez 48 godzin po zabiegu
  • wskazane jest picie dużej ilości wody (uelastycznia dodatkowo skórę)
  • nawilżanie skóry, ponieważ skóra po zabiegu może się delikatnie łuszczyć

Zabieg ten może być wykonywany o każdej porze roku.