Współczesna medycyna estetyczna oferuje kobietom wiele różnych sposobów na zatrzymanie młodości i piękna, bez konieczności wykonywania operacji plastycznych. Jednym z takich sposobów jest zabieg karboksyterapiii, polegający na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla, co w efekcie poprawia nawilżenie skóry oraz jej jędrność.

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg, którego zadaniem jest aktywizacja fibroblastów (komórek tkanek) w celu zwiększenia wytwarzania się kolagenu oraz elastyny. Po 40. roku życia poziom tych białek w organizmie człowieka nie tylko znacznie się zmniejsza, ale zachodzą również zmiany w obrębie ich jakości. Proces syntezy i rozpadu kolagenu jest cykliczny – uszkodzone białko osoby w młodym wieku jest w stanie bardzo szybko się zregenerować, wraz z upływem lat jego właściwości odnowy stają się coraz słabsze, a co za tym idzie, skóra staje się rozciągnięta i pojawiają się na niej charakterystyczne oznaki starzenia.

Wśród osób w dojrzałym wieku dochodzi także do obniżenia przyswajania przez tkanki mięśniowe tlenu, co z kolei prowadzi do innych negatywnych skutków, łatwo zauważalnych w wyglądzie zewnętrznym. Pojawiają się problemy takie jak:

  • zwiotczała skóra (zmienia się jej kolor oraz struktura)
  • oraz przyrost tkanki tłuszczowej.

Dla zrozumienia działania karboksyterapii, należy przypomnieć sobie zachodzące w ciele procesy fizjologiczne, które mówią o tym, że podwyższone stężenie dwutlenku węgla w ciele prowadzi do wywołania stresu. A jaką reakcję wywołuje stres w organizmie? Mobilizację wszystkich odbywających się w nim procesów, dla osiągnięcia jednego celu: samoregeneracji. Układ krwionośny człowieka zaczyna pracować na najwyższych obrotach, starając się dostarczyć tkankom jak najwięcej tlenu, który poprawia kondycję skóry, jej jędrność, kolor i gładkość.

Na tej podstawie opiera się właśnie zabieg karboksyterapii, w trakcie którego pod skórę wprowadzany jest dwutlenek węgla o określonym stężeniu. Wszystkie pozytywne zmiany, zachodzące po karboksyterapii są wywoływane właśnie CO2, który, swoją drogą, jest całkowicie bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu pacjenta. Oczywiście, aby zabieg był w pełni bezpieczny, musi zostać przeprowadzony przed odpowiednio wykwalifikowanego specjalistę. Warto korzystać z usług sprawdzonych gabinetów medycyny estetycznej, takich jak Klinika PerfectLift, który ma siedzibę w mieście Kielce. Przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad z pacjentem, w trakcie którego można rozwiać swoje wszelkie wątpliwości i zapytać o szczegóły, wtedy ustalona zostaje ilość potrzebnych zabiegów.

Karboksyterapia – ile zabiegów jest potrzebnych?

Karboksyterpia to innowacyjny zabieg, który cieszy się dużą popularnością i jest niezwykle skuteczny, jeśli chodzi o regenerację skóry oraz jej ujędrnienie. Dużą satysfakcje i zadowolenie z rezultatów przynoszą pacjentom zabiegi na twarz oraz na usuwanie cellulitu czy rozstępów. Ilość zabiegów/serii uzależniona jest od indywidualnych czynników (kondycja skóry, wiek, ilość zmian), w niektórych przypadkach może być wymagane nawet 15 wizyt, zazwyczaj konieczne jest minimum 6 zabiegów.

Rodzaje karboksyterapii

Wprowadzanie pod skórę dwutlenku węgla odbywa się zarówno przy pomocy wkłuć w daną partię ciała, jak i specjalistycznych masek lub żelów. Istnieją dwie podstawowe metody przeprowadzania zabiegu karboksyterapii.

Metoda nieiniekcyjna

Dana metoda przeprowadzana jest nieinwazyjnym sposobem, co oznacza, że podczas zabiegów nie są stosowane iniekcje ani inne chirurgiczne ingerencje. Takie zabiegi są bardzo bezpieczne – nie dochodzi do naruszenia czy przerwania warstw skóry. W metodzie nieiniekcyjnej wykorzystuje się różnego typu maski, które dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji mają przenikać w głąb skóry.  Metoda nieiniekcyjna ma niską skuteczność, co jest spowodowane trudnością z pokonaniem przez dwutlenek węgla bariery skory.  Dlatego zazwyczaj stosuje się drugą metodę.

Karboksyterapia metodą iniekcyjną

Dwutlenek węgla podczas zabiegów tą metodą wprowadzany jest pod naskórek, co oznacza, że bariera ochronna skóry zostaje naruszona. Najczęściej do karboksyterapii przeprowadzanej tą metodą wykorzystuje się niewielkie, cienkie igły, które pozwalają wprowadzać dokładnie odmierzoną ilość CO2. Metoda iniekcyjna jest znacznie skuteczniejsza niż metoda nieiniekcyjna, gdyż dwutlenek węgla dociera od razu do odpowiednich miejsc - właśnie ten rodzaj karboksyterapii jest dostępny w Klinice PerfectLift w Kielcach.

Pistolet do wykonywania zabiegu karboksyterapii injekcyjnej
Pistolet do karboksyterapii injekcyjnej

Zalety karboksyterapii

Główną zaletą karboksyterapii jest całkowity brak reakcji alergicznych na dwutlenek węgla wśród pacjentów. Jest to spowodowane faktem, iż CO2 jest dobrze znanym produktem końcowym metabolizmu, który całkowicie i szybko jest wchłaniany przez organizm. Nawet duże dawki dwutlenku węgla nie są w stanie wyrządzić żadnej szkody. Kolejnym plusem zabiegu jest wprowadzenie CO2 pod skórę w formie ciekłej, co pozwala na obniżenie ryzyka infekcji do minimum. Równie ważna jest uniwersalność karboksyterapii – zabieg może być przeprowadzony na każdej karnacji i na każdym typie skóry, niezależnie od wieku, a osiągane efekty będą widoczne gołym okiem.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazania do zabiegu, można wymienić także szereg innych zalet-efektów, które osiąga się poprzez korzystanie z karboksyterapii.

  • Osoby, które od dłuższego czasu mają problemy z wypadaniem włosów lub ich przerzedzeniem, powinny być zadowolone z działania dwutlenku węgla. Po konsultacji z lekarzem można całkowicie bezpiecznie przeprowadzić zabieg na skórze głowy i włosach. Prawdopodobnie każdy trycholog i kosmetolog doradzi połączenie karboksyterapii z zabiegiem mezoterapii lub wsparcie kuracji osoczem bogatopłytkowym.
  • Wszystkim, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich nóg polecana jest karboksyterapia uda, która pozwala na skuteczne usuwanie rozstępów i usuwanie cellulitu.
  • Zabieg karboksyterapii jest niezwykle skuteczny również w przypadku nadmiernego gromadzenia się tkanki tłuszczowej, pomaga bowiem pozbyć się zbędnych kilogramów, wymodelować sylwetkę. Usuwanie rozstępów na brzuchu także jest możliwe.
  • Wszelkie zmiany w obrębie twarzy i oczu zostaną zmniejszone lub całkowicie usunięte. Zmarszczki, obrzęki – z tym wszystkim poradzi sobie zabieg karboksyterapii.
  • Ludzie, borykający się z problemami przebarwień i innych zmianami skórnymi powinni ucieszyć się z efektów, jakie przynosi karboksyterapia na blizny.